Jak działa poczta internetowa?
Poczta e-mail to obecnie najpopularniejszy środek komunikacji w internecie. Proste i szybkie działanie czy możliwość przesyłania filmów, zdjęć oraz dokumentów znacznie ułatwia proces wymiany danych.
Poczty internetowej używają zarówno osoby prywatne, jak i wielkie korporacje. Własna skrzynka e-mail od powstania internetu cieszy się niezmierną popularnością i jeszcze przez długi czas z pewnością nie zostanie zastąpiona niczym innym. Czym zatem jest poczta e-mail? Na jakiej zasadzie działa? Jak ją założyć i korzystać z niej? Odpowiedzi na te pytania oraz przydatne porady przedstawiamy poniżej.
Czym jest poczta e-mail?
E-mail to skrzynka pocztowa, w której możemy tworzyć i wysyłać różnego rodzaju wiadomości. Są one najczęściej tekstowe lub nieco rzadziej zawierające dokumenty czy zdjęcia. Adres poczty jest indywidualny i niepowtarzalny. Po jego stworzeniu możemy z niego wysyłać lub odbierać na niego e-maile. Dostęp do swojej skrzynki e-mailowej mamy z każdego miejsca, w którym jest internet. Niezależnie czy znajdujemy się w Warszawie, czy w Miami wystarczy wejść na stronę poczty, zalogować się i możemy korzystać z własnego e-maila. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, które oferują pocztę elektroniczną. Przeważnie jest ona darmowa, a za dodatkowe opcje takie jak specjalne miejsce do przechowywania plików czy dedykowane nazwy trzeba zapłacić. Najpopularniejsze poczty internetowe w Polsce i na świecie to:
- poczta.wp.pl
- poczta.onet.pl
- poczta.interia.pl
- gmail.com
- mail.com
- outlook.com
To jak będzie wyglądał adres naszej poczty, w dużej mierze zależy od tego, jaki serwis wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się np. na onet, nasza skrzynka będzie miała adres nazwa@onet.pl a jeśli na gmail to nazwa@gmail.cm. Niektóre firmy oferują kilka takich skrótów, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najlepszą dla nas opcję.
Jak działa poczta internetowa?
Zasada działania poczty e-mail, choć wydaje się bardzo prosta, w rzeczywistości taka nie jest, a nasz elektroniczny list wędruje między wieloma komputerami i serwerami. Początek drogi maila rozpoczyna się od jego stworzenia. Możemy zrobić to, logując się na stronie internetowej poczty w przeglądarce lub korzystając z programu pocztowego ściągniętego na komputer. Aby wysłać e-mail, na początku powinniśmy stworzyć wiadomość. Można zrobić to, korzystając z widocznego przycisku, który jest zazwyczaj wyróżniony np. “Nowy e-mail”. Do dyspozycji otrzymujemy trzy pola, w które musimy wpisać adres odbiorcy, temat e-maila oraz samą treść. Przepisując adres, należy zrobić to uważnie, gdyż nawet jedna literówka spowoduje, że elektroniczny list nie dotrze do odbiorcy. Warto uzupełnić książkę adresową i wybierać z niej adresatów jednym kliknięciem. W Polu wiadomości możemy wpisywać zawartość, formatować tekst czy dodawać załączniki, czyli np. zdjęcia lub dokumenty (co można wysłać w e-mailu – poniżej). Gdy stworzymy już emalii i klikniemy na przycisk “Wyślij”, rozpoczyna on swoją drogę.
Z naszej skrzynki pocztowej trafia na serwer firmy – właściciela serwisu, z którego korzystamy. Tam wiadomość jest kierowana do serwera poczty odbiorcy. Wędruję ona światłowodem do celu, który może znajdować się np. w USA czy Australii. Po dotarciu jest zapisywana na serwerze odbiorcy i jest wyświetlana w poczcie e-mail o danym adresie. Osoba, która czeka na wiadomość po otwarciu konta pocztowego, zauważy ją i będzie mogła ją przeczytać. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, dzięki czemu możemy przesyłać spore ilości danych w krótkim czasie w dowolne miejsce na świecie.
Jak założyć własną skrzynkę e-mail?
Proces zakładania własnej skrzynki e-mailowej jest bardzo prosty i poradzi sobie z tą czynnością każda osoba — nawet nieznająca się na najnowszych technologiach. Pierwszym krokiem jest wybranie serwisu, w którym ją założymy. Warto korzystać z tych najbardziej znanych, gdyż są darmowe, mają atrakcyjny interfejs i są niezawodne — np. gmail.com. Po wejściu Na stronę serwisu poczty elektronicznej wystarczy wybrać opcję “Nowy E Mail” Po kliknięciu w nią należy wypełnić formularz. Przeważnie składa się on z informacji o naszym imieniu, nazwisku, wieku czy adresie. Musimy również wpisać hasło oraz nazwę skrzynki pocztowej. Może być to np. imię.nazwisko@gmail. W tym kroku jesteśmy też często proszeni o podanie swojego numeru telefonu. Na niego po wypełnieniu i zaakceptowaniu formularza zostanie wysłane hasło lub kod, który potwierdzi, że to właśnie my tworzymy skrzynkę pocztową. Po przepisaniu kodu i potwierdzeniu tożsamości nasz e-mail jest gotowy do użytku, a my możemy wysłać swoja pierwszą wiadomość
Co możemy wysłać e-mailem?
Jednym z często zadawanych pytań przy okazji poczty elektronicznej jest to, co możemy wysłać mailem. Oprócz standardowych wiadomości tekstowych istnieje szereg możliwość. Pierwszym typem plików są zdjęcia — np. zrzucone z aparatu lub telefonu komórkowego. Mogą mieć one rozszerzenia .jpg czy .png. Kolejnym typem plików są materiały video z rozszerzeniem np. .mp4 czy .avi. Bez problemu prześlemy również pliki audio .mp3. E-mailem możemy dostarczać również dokumenty, czyli pliki pdf, doc czy odt.
Aby wysłać te elementy wystarczy kliknąć na “Dodaj załącznik” i załadować plik. Długość ładowania się pliku będzie zależna od tego, jakiej jest on wielkości oraz jaki posiadamy internet. Plik pdf wielkości 3MB będzie ładował się kilka sekund na standardowym internecie mobilnym lub nieco szybciej na tradycyjnym stacjonarnym — przewodowym. Wielkość załącznika jest ograniczana w zależności, z jakiej poczty korzystamy, ale bez problemu prześlemy wszystkie dokumenty z pracy lub zdjęcia z wakacji znajomym
Poczta e-mail to z pewnością obowiązkowy element, który musimy posiadać, aby móc poruszać się sprawnie po cyfrowym świecie. Pomoże ona pomóc nam skontaktować się ze znajomymi czy przesyłać pliki służbowo. Będzie też koniecznością, gdyż będziemy chcieli założyć konta np. na Facebooku czy Instagramie. Siła poczty elektronicznej leży w jej prostocie i szybkości funkcjonowania. Możemy założyć ją bardzo szybko, za darmo i komfortowo korespondować z wieloma osobami. Dobrym pomysłem jest również założenie dwóch skrzynek pocztowych np. gdy oprócz celów służbowych będziemy korzystać z niej do celów prywatnych.