fbpx

Atrakcje Bielska-Białej

Co warto odwiedzić w Bielsku-Białej, jakie są ciekawe atrakcje i dlaczego warto przyjechać na kilka dni.

Zamek Sułkowskich

Co warto wiedzieć o zamku Sułkowskich?

Zamek Sułkowskich zalicza się do największych i najstarszych zabytkowych budowli które znajdują się na terenie Bielska-Białej. Legenda głosi, iż powstał on z myślą o stworzeniu tutaj gródka rozbójników jacy mieli dokonywać napadów na przebywających oraz podróżujących w okolicach majętnych kupców. W latach 1229-1230 miał go zdobyć książę opolski Kazimierz i w tym miejscu rozbudował go do aktualnych rozmiarów, stwarzając w nim zamek myśliwski. Przez kolejne lata był systematycznie oraz w dalszym ciągu powiększany, przez co stał się wręcz typową fortyfikacją miejską Bielska, tworzący także potężny element obwarowań. Przez wiele wieków był warownią śląską, gdzie odpowiadała za strzeżenie granic księstwa cieszyńskiego oraz oświęcimskiego, w XV wieku pełnił on rolę granicy z Czechami a po kilkunastu latach także z Austrią. W XVI wieku zaczął on tracić walory oblężnicze zamieniając się w zamek typowo szlachecki, jaki stał się rezydencją dla wielu osobowości powiązanych z kulturą czy historią naszego kraju. Aktualny kształt i wygląd zamku Sułkowskich to efekt zmian, rewitalizacji oraz przebudowy zwłaszcza w kontekście budowy także już nie istniejących bazarów, które znajdowały się na ulicy Zamkowej.

Zamek powstał przez władców jacy rządzili Księstwem Cieszyńskim Piastrów, to za tym idzie przez niemal 200 lat służył jako jedna z ich podstawowych oraz najważniejszych siedzib. W 1572 stał się on nijako centrum administracyjno-gospodarczym uważanego za samodzielne wtedy państwo bielskie, gdzie władały takie rodziny szlacheckie jak Haugwitz, Sunnegh, Promnitz czy Solms. W 1752 oku zamek ten trafił w ręce księcia Sułkowskiego oraz całej jego familii, a księstwo istniało aż do roku 1849, co ciekawe do roku 1945 nie stracił on pozostałych tutaj dóbr. Wraz z zakończeniem roku 1945 powstało tutaj centrum instytucji kulturowej, a po 2013 roku został w końcu przekształcony w muzeum historyczne w Bielsku-Białej.

Dzisiaj w zamku Sułkowskich można podziwiać takie ekspozycje jak :

  • Strzelnica, gdzie znajduje się wiele unikalnych kolekcji broni
  • Grafika z przełomu XIX i XX wieku gdzie znajduje się przeszło 100 prac
  • Galeria Współczesnej Sztuki, która umożliwia nam poznanie lokalnego środowiska plastycznego, zwłaszcza po roku 1945
  • Dzieje Archeologiczne oraz Historyczne Podbeskidzia a więc wystawa nawiązująca do dziejów skrzydła północnego tego zamku
  • Damski Salonik i gabinet Pana w którym znajdziemy dużą ilość pamiątek po rodzinie Sułkowskich
  • Salon Muzyczny który zalicza się do najbardziej okazałych oraz wręcz reprezentatywnych miejsc w całym Zamku

Pewnie, że zamek Sułkowskich zalicza się do zabytków architektury nie tylko historycznej ale również kulturowej, jaki po dziś dzień prezentuje się w nader unikalny oraz wręcz przepiękny sposób, i co za tym idzie cieszy się dużym uznaniem w oczach potencjalnych turystów.

Teatr Polski

Poznaj Teatr Polski w Bielsku-Białej

Sam Budynek Teatru powstał w 1890 roku, a za jego zaprojektowanie odpowiedzialny był sławny wiedeński architekt Emil Von Forster, jaki nawiązał nie tylko do aktualnego trendu w budownictwie lecz już istniejących teatrów w Wiedniu oraz Budapeszcie. Z początku nazywano go Teatrem Miejskim, gdyż powstał on dzięki pieniądzom przekazanym przez mieszkańców Bielska-Białej w tym również samych Niemców, dlatego odbywały się tutaj wtedy wyłącznie spektakle w języku niemieckim. Pierwszym z nich był „Son nocy letniej” autorstwa samego Szekspira, sam teraz zmienił nazwę na Polski po roku 45, i taką posiada do dziś. Już w kwietniu 1045 dzięki Sekcji Dramatycznej Teatru Polskiego można było usłyszeć „Krakowiaków i górali” a kolejny spektakl a raczej premiera to „Pan Jowalski” samego Fredrego.

Dyrektorami teatru były dotychczas takie osobowości jak Stanisław Kwasowski, Aleksander Gąssowski, Andrzej Uramowicz, Alojzy Nowak, Jan Sycz, Marek Gaj, Henryk Talar oraz wielu innych.

Co wyróżnia architekturę Teatru Polskiego?

Co wyróżnia samą architekturę teatru polskiego w Bielsku-Białej? Przede wszystkim sam front, który nijako nawiązuje do łuku triumfalnego dodatkowo został on ozdobiony posągami muz Melpomeny, Talii i Apolla. Samo wnętrze teatru w dalszym ciągu bazuje na czerwieni, a dzięki remontowi jaki realizowany był od 2000 roku udało się wręcz nawiązać do jego historycznego wyglądu. Zadbano tutaj nie tylko o renowację, lecz potrzebę odkrycia zamalowanych ścian, zadbano również o aranżację powiązaną z epoką i jej charakterystycznym stylem który panował w momencie jego powstania. Na pewno Teatr Polsk to nie tylko nader atrakcyjne miejsce pod względem architektury i historii, lecz zwłaszcza wydarzeń typowo kulturowych.

Stary Rynek

Rynek Starego Miasta (z niemieckiego Ringplatz) nazywany jest wręcz sercem tego średniowiecznego, historycznego oraz przepięknego miasta, które z wielu stron otaczają kamienice z XVII i XVIII wieku nawiązuje do stylistyki barokowo-klasycznej. Oczywiście dużą z nich część poddawana została przebudowie i renowacji, gdyż w latach XIX doszło tutaj do wielkiego pożaru, który doprowadził do tego iż duża ich część straciła podcienia. Właśnie w nich znajdowały się siedziba policji, ratusz, więzienie, muzeum miejskie, szpital, piwiarnia czy też gospody oraz urząd pocztowy, ciekawostką może być fakt, iż w jednej z nich zaraz przy wylocie z ul. Podcienia znajduje się najstarsza apteka w mieście „Pod Jeleniami „ jaka powstała i funkcjonuje nieprzerwanie od 1769. Wyróżnia ją przede wszystkim wystrój, znajdujące się w niej meble i stolarka w okresu renesansu, co jeszcze bardziej przemawia na jej korzyść. Na ulicy Orkana istnieją jeszcze pozostałości po XVI wiecznym murze miejskim, jaki był wykonany z łamanego kamienia i niekiedy osiągał nawet 5 metrów. Ciekawie prezentuje się również sam plac, jaki de facto nawiązuje wręcz do kształtu prostokąta, i pochylony jest delikatnie ku wschodowi, znajdują się na nim repliki wielu pomników które kiedyś tutaj występowały, między innymi Św Jana Napomucena czy Neptuna, a więc fontanna z zegarem wodnym oraz morskim. Atrakcją Starego Miasta jest bez wątpienia waga miejska oraz wieczna studnia z XVII wieku, podobnie jak wiele innych miejsc które warto odwiedzić. Rynek w Bielsku-Białej to także okazja do skorzystania z restauracji, kawiarenek czy pubów jakie najzwyczajniej w świecie się tutaj mieszczą.

Ścieżki rowerowe Enduro Trails

Górskie ścieżki rowerowe, tworzące wręcz kompleks Enduro Trails w Bielsku-Białej, zalicza się do sieci wielu jednokierunkowych tras nazywanych potocznie singletrackami. Oczywiście są to specyficzne trasy uwielbianie zwłaszcza przez kolarzy typowo górskich, którzy uzyskują dostęp do wąskich, krętych oraz charakteryzujące się różnym stopniem trudności tras wśród których znajdziemy nie tylko łatwe pod względem opadania ale również strome i trudne techniczne.

Kilka słów o trasach rowerowych Enduro Trails

Wszystkie trasy znajdują się w masywie Klimczoka, co za tym idzie umiejscowione zostały między Kozią Górą a Syndzielnią, która wznosi się aż na 1020 metrów nad poziomem morza. Dodatkowo możemy na nią wjechać najnowszą gdy chodzi o całą Polskę koleją gondołową, Kozia Góra jest niższym wzniesieniem (686 m n.p.m) jednak cechuje ją bogata tradycja turystyczna. Warto tutaj dodać, iż właśnie w tym miejscu znajdował się najdłuższy tor saneczkarski w Europie, a przed wojną mieściła się siedziba niemieckiego odpowiednika aktualnego PTTK (Beskidenverein). Jak najbardziej znajduje się tutaj wiele miejsc a w tym schronisk górskich, których historia sięga nawet XIX wieku.

Co oferuje kompleks rowerowy Enduro Trails?

Co oferuje nam kompleks rowerowy Enduro Trails w Bielsku-Białej? Mianowicie 4 trasy trudności, wśród których wyróżniamy :

  • Trasy zielone, jakie przeznaczone są dla początkujących typowo kolarzy górskich, cechuje je średnia nachylenia w granicach od 4-6%, dodatkowo równa i utwardzona nawierzchnia. Niewielka ilość przeszkód oraz niewielka trudność sprawia, iż jest to idealne dla wszystkich początkujących kolarzy górskich rozwiązanie. Warto tutaj posiadać umiejętności przydatne przy skręcaniu i hamowaniu, także nagłym.
  • Trasy niebieskie, wymagają posiadania pewnego doświadczenia w kolarstwie górskim, średnie nachylenie wynosi w tej sytuacji od 6-9% a sama nawierzchnia jest równa oraz mieszana. Pojawiają się tutaj ciasne zakręty a nawet większe muldy, dlatego ktoś kto się na nią zdecyduje, powinien nie tylko umieć je pokonywać, lecz także potrafić zmagać się z potrzebą nagłego oraz pewnego hamowania, czy pokonywania innych niewielkich przeszkód.
  • Trasy czerwone to alternatywa oraz opcja dla zaawansowanych w dużym stopniu kolarzy górskich, tutaj nachylenie może wynosić od 9-13%, pojawiają się również znacznie większe i ciaśniejsze zakręty wraz z bandami. Dodatkowo występują nie tylko naturalne ale również sztuczne przeszkody jak hopki z dziurami, dlatego zachodzi konieczność posiadania umiejętności ich pokonywania, także szybkiego skręcania oraz hamowania.
  • Trasy czarne zostały stworzone z myślą o ekspertach, jacy nie obawiają się nachylenia w granicach 13-18% dodatkowo pojawienia się wielu przeszkód naturalnych oraz sztucznych, sama nawierzchnia jest przy tym nie tylko śliska ale również bardzo niebezpieczna. Dlatego też trzeba tutaj posiadać znacznie większe niż zakładamy umiejętności.

ZygZak Karting

Przebywasz w Bielsku-Białej, ewentualnie jesteś fanem motoryzacji lub co za tym idzie szybkiej jazdy za pośrednictwem kartingów? Przekonaj się zatem, co do zaoferowania w tej sytuacji ma najdłuższy tor kartingowy ZygZak Karting jaki mieści się w Bielsku-Białej w hali po dawnej „BeFy. Na ulicy Legionowej 26-28. Jest to aktualnie najdłuższy tor kartingowy w Polsce, wielopoziomowy dodatkowo oferujący możliwość poruszania się po trasie na długości od 640 nawet do 720 specjalnie zaprojektowanej oraz wykonanej trasy. Tor umożliwia nam bardzo dynamiczną jazdę, co zresztą sprawia iż staje się ona bardziej ciekawsza i atrakcyjniejsza, dodatkowo to świetnie miejsce nie tylko dla zawodowców czy doświadczonych kierowców ale również ewentualnych amatorów. Dwie specjalne nawierzchnie a nawet rampy wjazdowo-zjazdowe to kolejny argument dla którego tor kartingowy ZygZak Karting dostarczy nam zawsze ogromnej adrenaliny, choć należy tutaj wspomnieć iż spełnia on wszystkie standardy gdy chodzi o bezpieczeństwo takiego miejsca.

Skorzystaj z możliwości jakie dają nam kamery rozmieszczone na torze

Pewnie, że kamery rozmieszczone na torze pozwalają niejednokrotnie na śledzenie wyścigów które się tutaj odbywają, zwłaszcza możliwość podziwiania ich bezpośrednio na tarasie widokowym względnie przeszklonym barze, wydaje się alternatywą za którą przemawia wiele zalet.

Jakie maszyny znajdziemy na torze kartingowym ZygZak Karting?

Możemy tutaj skorzystać aż z 23 maszyn, gokartami, wśród których znajdziemy tak nowe modele i pojazdy jak 6,5 KM RIMO EVO 6 oraz OLD-STYLE TOBI 6,5 km. Zadbano tutaj również o fanatyków podwójnych gokartów oraz najmłodszych kierowców, dla których udostępnia się pojazdy specjalnie dostosowane do tego celu.

Na pewno wielopoziomowy tor kartingowy ZygZak Karting w Bielsku-Białej to jedna nie tylko z ciekawszych atrakcji turystycznych tego miasta, lecz najbardziej nowoczesnych oraz najdłuższych torów tego typu w naszym kraju.

Góra Szyndzielnia

Historia Góry Szyndzielnia sięga aż XIX wieku wtedy to doceniono jest aspekt turystyczny, choć wcześniej słynęła z drewna, jakie wykorzystywano do produkcji dachówki. Na początku powstała tam baza wypadowa dla wszystkich wędrowców, zwana chatą Klementynówka a z czasem ze względu na pożar wybudowano tak murowane schronisko zaraz pod szczytem Szyndzielni na wysokości 1001 metrów. Mocno nawiązywało ono do stylistyki bawarskiej, ze względu na swój wręcz alpejski jak na tamten czas charakter a oficjalną działalność rozpoczęto tutaj w roku 1897, dodatkowo z czasem pojawiła się tutaj skocznia narciarska. Zaraz po wojnie w latach 50tych, oprócz wspomnianego schroniska zadbano również o uruchomienie gondolowej kolejki linowej, jaką zmodernizowano w 90tych latach.

W dzisiejszych czasach pokonanie całej trasy 1810 przy jednoczesnej różnicy poziomów jaka sięga 450 metrów, pokonywana jest w niecałe sześć minut, gdzie pokonanie jej pieszo zajmuje nawet dwie godziny. Dzięki niej możemy podziwiać Bielsko-Białą w najbardziej atrakcyjny dla każdego z nas sposób, zresztą uważa się, iż to idealne rozwiązanie dla każdego kto pragnie rozpocząć swoją przygodę i zwiedzanie samych Beskidów. Wspaniałe widoki czy też otaczająca nas wszędzie przyroda, to kolejne argumenty dla której warto z niej skorzystać a z czasem dotrzeć do przepięknej platformy widokowej, ciekawym miejscem jest także samo aplinarium które zostało założone w 1905 roku.

Schronisko na górze Szyndzielnia może być dopiero początkiem naszej beskidzkiej przygody

Wspomniane na samym początku, i historyczne schronisko na górze Szyndzielnia może być dopiero początkiem naszej przygody, znajduje się tam wiele tras poprzez które możemy dotrzeć do Wapienicy, Klimczoka, Dębowie a z czasem aż do Babiej Góry oraz Pilska. Zimą to idealne miejsce dla wszystkich narciarzy i fascynatów sportów zimowych, dodatkowo istnieje możliwość zabrania na sam szczyt osób niepełnosprawnych ze względu na dostosowane do tego celu wagoniki. Rezerwat przyrody „Stok Szyndzielni czy też bory jodłowo-świerkowe znajdujące się na szczytach Trzy Kopce oraz Stawów to prawdziwy raj dla przyrodników. Cały rezerwat mieści się na 55 hektarach dodatkowo mieści się tutaj potok Barbara czy jezioro Wielka Łąką, nie wolno zapominać o okazach flory która występuje tylko w tym miejscu (marzanka wonna, lilia złotogłów, wawrzyniec wylczełykło czy gorczyczka trojeściowa, to tylko część z tego co natura ma nam w tym aspekcie do zaoferowania)

Na pewno góra Szyndzielnia, to miejsce nie tylko ciekawe ale również wręcz oczywiste na punkcie wojaży turystycznych odbywających się w okolicach Bielsku-Białej lub dla osób które chcą poznać same Beskidy.

Stadion Miejski

Stadion Miejski powstał w 1927 roku, w latach 50tych dokonano jego pierwszej poważnej modernizacji, gdzie nastawiono się na stworzenie obiektu typowo lekkoatletycznego choć również pełniącego rolę stadionu Piłkarskiego. W ostatnich latach dokonano tutaj szereg zmian i modyfikacji, za których odpowiedzialna była firma jaka wcześniej wykonała stadion Arena Kielce, wszystko rozpoczęło się w 2012 roku a cała modernizacja zakończyła się w 2014 roku pochłaniając przeszło `130 milionów.

Wyróżnia go przede wszystkim zastosowanie dwupoziomowych trybun, wykonanych w ciekawej do tego tęczowej wręcz mozaice oraz barwna kompozycja nawiązująca do dwóch występujących tutaj klubów (BKS oraz Podbeskidzie), co w całości tworzy nader atrakcyjny efekt wizualny.

Jakie są dane techniczne stadionu miejskiego w Bielsku-Białej?

Jakie są najważniejsze dane techniczne, stadionu miejskiego w Bielsko Białej? :

  • Jego całkowita długość wynosi 164,97 metra a szerokość 128,4 metra
  • Powierzchnia zabudowy to 6119 m2 przy użytkowej która wynosi aktualnie 6344 m2
  • Wysokość budowli to 11,12 metra, jednocześnie całej konstrukcji wraz z zadaszeniem to 23,5 metra
  • Mowa tutaj o jednej kondygnacji podziemnej oraz dwóch nadziemnych

Stadion to także :

  • Sala konferencyjna i przeznaczona dla pracowników mediów
  • Oświetlenie 2900 luksów
  • 15316 miejsc siedzących
  • Podgrzewana murawa przy całkowitych wymiarach boiska wynoszących 105m x 68m
  • Loże (16)
  • Parking na 140 samochodów
  • 7 bufetów

Można więc śmiało powiedzieć, iż jest to obiekt dostosowany do wymogów klubów ekstraklasy (za który w poprzednich latach służył klubowi Podbeskidzie Bielsko-Biała), odbywają się tutaj także zawody lekkoatletyczne.

map

biuro@net-studio.pl

+48 883 017 437

Napisz do nas wiadomość